Bloczek

Jak ogarnąć zaburzenia lękowe?

5 Kroków, czy terapia?

Zakładamy, że skoro to czytasz, to masz jakiś rodzaj zaburzenia lękowego. Nie ważne jakie: lek wolnopłynący, ataki paniki, nerwicę, czy depresję lękową – na tym etapie się tym nie zajmujemy, interesuje nas tylko to, że się boisz. Nie interesują nas też na razie przyczyny twojego zaburzenia.

Z tego miejsca, żeby cokolwiek z zaburzeniem zrobić, musisz najpierw przestać się bać samego lęku. Póki przeraża cię to, że on przyjdzie, że źle się poczujesz, że się rozsypiesz i tak dalej, żadna terapia, hipnoza, czary ani voodoo ci nie pomogą. Dopiero gdy lęk cię nie przeraża, możesz zacząć szukać jego przyczyn – nie odwrotnie.

Aby przestać się bać lęku, masz dwie drogi. Możesz albo brać doraźne leki przeciwlękowe, najczęściej benzodiazepiny (na przykład Xanax lub inne), albo użyć 5 Kroków. Nie po to, żeby od razu usunąć zaburzenie lękowe, ale po to, aby w ogóle móc się za to zabrać. Bo bez tego nie ruszysz dalej.

Po co jest 5 Kroków?

5 Kroków to prosty i naturalny sposób na radzenie sobie z OBJAWAMI zaburzenia lękowego. Powtórzę: z objawami – nie z przyczynami. Kiedy nauczysz się stosować 5 Kroków, będziesz umieć się bać: przyjmować lęk, nie robić z niego problemu i pozwalać mu przeminąć. To cały czas będzie nieprzyjemne uczucie, ale będziesz już umieć sobie z nim radzić.

Czasami zdarza się, że to wystarczy i kiedy nauczysz się bać, twoje zaburzenie zniknie. Powtórzę: czasami się tak zdarza, ale nie jest to reguła. Jest równie prawdopodobne, że używając 5 Kroków, lęk nadal będzie ci towarzyszył, a ty będziesz sobie z nim tylko lepiej radzić. W takiej sytuacji warto pójść na terapię.

Po co jest terapia?

Kiedy już lęk cię nie przeraża, ale nadal się zdarza, możesz poszukać jego przyczyn i zacząć rozwiązywać problemy, które leżą u jego podłoża. Jeśli jesteś człowiekiem bardzo świadomym, możesz to zrobić samodzielnie, ale jeśli ci to nie wychodzi, może ci w tym pomóc terapeuta. Istnieją zasadniczo trzy obszary, w których tych przyczyn warto szukać – sporo o tym mówię w filmach na Youtube oraz w Programie o Lęku na swojej stronie. Jeśli – na terapii lub samodzielnie – uda ci się je znaleźć i rozwiązać, wtedy zaburzenia lękowe ci przejdą, a ty będziesz mieć szanse, aby zrobić sobie lepsze i bardziej satysfakcjonujące życie.

Co robić po kolei?

Zacznij zawsze od 5 Kroków i spróbuj wykonać je samodzielnie. Jeśli się uda – gratulacje, jeśli nie – poszukaj dodatkowych informacji w moich filmach na Youtube. To są wszystko darmowe zasoby, dostępne dla wszystkich.

Jeśli mimo to ci nie wyjdzie albo wolisz iść na skróty, to kompletne omówienie 5 Kroków, wraz z najczęstszymi błędami, jakie w ich realizacji popełniamy, znajdziesz na mojej stronie, w Programie o Lęku. Kosztuje on 199 złotych i pozwolił wielu ludziom poradzić sobie z lękiem samodzielnie i uniknąć terapii. I znowu: jeśli ci się to uda – gratuluję, jeśli nie – zakup programu daje ci 200 złotych zniżki na terapię, gdzie chętnie ci w tym pomogę..

Powodzenia.

Image
Czytanie ryje banię.

Czytanie ryje banię.

Najgorzej, gdy coś jest śmieszne. Gdy człowiek dobrze się bawi, czytając, słowa włażą mu do głowy niepostrzeżenie i potem nie chcą wyjść. Oczywiście, jeśli masz tam raczej pustawo, zaraz się rozgoszczą i jeszcze sobie krewnych zaproszą. Albo zrobią imprezę. Dlatego musisz uważać. Słowa bywają bezczelne. Czytaj odpowiedzialnie.

Pytania, sugestie...?Daj znać.

Proszę wypełnij poprawnie wymagane pola...